Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Zapomenutá historie – 2.díl – vychází v úterý 1. června

Zapomenutá historie – 2.díl – vychází v úterý 1. červnaDatum konání:
1.6.2021

Obsahuje 43 článků z historie obcí hodonínského okresu, sahající do dávné minulosti, let 1600-1890. Jsou doplněny fotografiemi a kopiemi starých, cenných listin, vztahujících se k jednotlivým příběhům. Ty sepisoval už od 16 let Vojtěch Holcman a nebyly doposud v žádné publikaci zveřejněny. Skoronice mají v tomto sborníku zastoupení ve třinácti příbězích, které vypovídají o sporech mezi představenými obce a milotickou vrchností /Spor o pastviny/, o Kriminální záležitosti Magdaleny Mrázové a Aféře panských mlatců, Nálezu dítěte na polní cestě ke Kyjovu, Špatné odplatě, které se dostalo místnímu polnímu hlídači Martinu Mrázovi, dočtete se o Kovářském řemesle, které tu už koncem 17.století provozovala rodina Matěje Ingra. V Historii Vlárské dráhy najdete zápis, jak „školní děti zastavily vlak tím, že položily přes koleje kmen stromu. Strojvůdce pomalu jedoucího vlaku překážku zahlédl, byl nucen zastavit a dřevo s topičem odstranit.“ Rodiče dětí byli pokutováni a z celého případu vzešel dopis, který zaslal zástupce dráhy z Brna starostům Kyjova, Skoronic, Vlkoše, Vracova i Bzence. „Pokud se případ bude opakovat, budou děti i rodiče předvoláni četnictvem“, zní v závěru úředního psaní.

Dozvíte se o významu Opilky neboli černidla /důležitém námelu v lékařství/- pročtete Cirkulář z roku 1797, nazvaný Vejstraha a prostředky proti vodnímu bolehlavu pro lid a dobytek či Oběžník, týkající se záležitostí žebráků a pocestných v roce 1751 a také tu najdete Seznam osob, / i tzv. „lehčích ženštin“/, stíhaných a hledaných pro trestné činy, krádeže a klamání zákonitých manželů.

Pro zajímavost uvádím názvy několika článků, které popisují životy předků a jejich těžkosti i v jiných obcích a městech našeho okresu /Vlkoš, Kelčany, Žádovice, Ježov, Osvětimany, Hýsly, Čeložnice, Vracov, Bzenec, Těmice, Žeravice, Milotice, Vacenovice, Svatobořice-Mistřín, Dubňany, Kyjov, Bohuslavice, Sobůlky…/ - Tragická bitka ve Vracově – Z bzenecké knihy dekretů – Pozůstalosti – Selské rebelie – Loupežník z Růdníku – Vyloupení sobůlského šenku – Nevinný čaroděj – Cechovní památky – Rektorovy boty – Bzenecká Doubrava – Kramářské pěsničky – Habáni v Žádovicích – Ani voli nepomohli - Potrestaná nevěra – Kurucký vpád na milotické panství – Člověk a zvířata – Kravský zloděj – Spor podsedníků – Urbář z Dolní Moštěnice – Neměl v čem chodit – Poníženě prosím… Pozoruhodná je i Krádež v křižanovském kostele, které se dopustili zlodějíčci z Kyjova a Milotic.

Cena druhého dílu Zapomenuté historie /o 84 stranách/ je 160 Kč za jeden kus. Můžete ji zakoupit před budovou Muzea ve Skoronicích /v případě nepříznivého počasí uvnitř/ ve středu 2.června od 18 do 20hodin, v sobotu 5., v neděli 6.června dopoledne od 9 do 12 hodin. Poté bude k zakoupení v pracovní dny, po dobu měsíce června i července, v kanceláři OÚ Skoronice a na Poště ve Vlkoši, u Marie Holcmanové i během víkendu.

Za Váš případný zájem přijměte poděkování s přáním zajímavého i poučného čtení.